Koliko pacijenata u Srbiji je na listi čekanja za organ?
Transplantacija organa je medicinska procedura koja podrazumeva zamenu nefunkcionalnog (bolesnog, obolelog) organa novim organom putem hirurške intervencije, u kojoj se tkivo ili organ presađuju sa jednog dela tela osobe na drugi (npr. koža) ili sa jedne osobe (donora) na drugu (primalac) – kada su u pitanju solidni organi. Organi koji se mogu presaditi:
Iako istorija transplantacije organa i tkiva seže u daleku prošlost, transplantaciona medicina razvija se tek nakon II svetskog rata. Prva uspešna transplantacija bubrega izvršena je 1954. godine u Bostonu, kada je Ronald Herrick donirao svoj bubreg bratu Richardu, a operaciju su uradili američki hirurzi dr Joseph Murray i dr David Hume. A onda su se postepeno radile i transplantacije drugih organa
*navedene transplantacije su uspešne transplantacije organa
Razvoj transplantacione medicine uslovio je i razvoj terapije za transplantirane pacijente, pa je 1983. godine Američka agencija za hranu i lekove (FDA) odobrila Ciklosporin, lek protiv odbacivanja organa, dok je 10 godina kasnije, 1993. godine u Japanu nastao i Takrolimus, koji ima istu svrhu kao Ciklosporin. Ovi lekovi pripadaju lekovima koji se nazivaju imunosupresivi, koji imaju za funkciju da suzbiju imuni odgovor omogućavajući organizmu da prihvatanje presađenog organa.
Transplantacija u Srbiji datira iz 70-tih godina. Prva transplantacija bubrega urađena je 1973. godine u Beogradu, a jetre 1995. godine. Iste te godine je na Institutu za kardiovaskularne bolesti „Dedinje“ presađeno prvo srce.
Transplantacija u Srbiji datira iz 70-tih godina. Prva transplantacija bubrega urađena je 1973. godine u Beogradu, a jetre 1995. godine. Iste te godine je na Institutu za kardiovaskularne bolesti „Dedinje“ presađeno prvo srce.U svetu postoji više međunarodnih organizacija koje se bave “razmenom organa”. Jedna od njih je Eurotransplant, međunarodna, neprofitna organizacija sa sedištem u Holandiji, koja deluje kao posrednik između donatorskih bolnica i centara za transplantaciju u korist pacijenata kojima je potrebna transplantacija organa u svim njenim zemljama članicama. Mrežu Eurotransplant čine Austrija, Belgija, Hrvatska, Nemačka, Mađarska, Luksemburg, Holandija i Slovenija, koje opslužuju ukupno oko 137 miliona stanovnika.
Centri za transplantaciju u mreži Eurotransplant imaju svoje pacijente koji čekaju na transplantaciju organa registrovanu u centralnoj bazi podataka Eurotransplanta sa svim odgovarajućim relevantnim karakteristikama. Čim donor postane dostupan, njegove ili njene karakteristike se beleže u istoj bazi podataka i koristeći sofisticirani kompjuterski program, Eurotransplant trenutno može da proizvede ‘listu podudaranja’ za svaki organ koji postane dostupan.