Godinama unazad govorimo o značaju programa transplantacije, “Produži život”, a Ivana Joksić je neko ko živi zahvaljujući transplantaciji. Ona je danas majka jedne Sofije, koja je takođe u studiju. Sa nama je i Ana Stamenković, novinarka Informativnog programa koja prati zdravstvo.
70 odsto porodica kaže – NE kada se pitaju za saglasnost za doniranje organa njihovih najmilijih. Zašto je to tako? Da li nepoverenje u sistem, manjak informacija ili duboko ukorenjeni strahovi utiču na ovakve odluke? Možemo li se ugledati na zemlje poput Španije i Hrvatske, koje prednjače u broju donora? Da li široka kampanja može promeniti svest ljudi i spasiti više života? Kako zakon, crkva i poverenje u institucije mogu igrati ključnu ulogu u tome? Naše Željka Bojić i Ivana Joksić zajedno sa našim stručnjacima su pokušale da daju odgovor u emisiji Exploziv.Naša Lidija je u novogodišnjem izdanju Praktične žene govorila o svojoj borbi za život čekajući transplantaciju jetre, o pobedi u toj borbi, podršci porodice i emotivnom susretu sa porodicom donora.
Naša Lidija je u novogodišnjem izdanju Praktične žene govorila o svojoj borbi za život čekajući transplantaciju jetre, o pobedi u toj borbi, podršci porodice i emotivnom susretu sa porodicom donora.
Bez humanosti porodica u najtežem trenutku, ne može da bude ni transplantacija. Marku je humani čin saglasnosti za doniranje organa spasao život i posle 8 godina je dobio novo srce. Planovi su sada dugoročni…
Koliko je važno da se u promovisanje programa transplantacije organa uključe svi relevantni činioci društva, pre svega država i crkva, pored pacijenata i struke govorio je Todić Mladen i apelovao na sve njih da zauzmu zvaničan stav.
U punoj mladosti, ali sa bolešću koja joj je uzela funkcionalne bubrege i teškom uremijom, Olivera Jovanović je sama: brine o baki od 90 godina, ali se i junački „boksuje“ sa bolom, popucalim venama, hemodijalizom i neizvesnošću koju nosi svaki novi dan, verujući u dobar ishod
Stojanova borba i Svetlanina poruka o tome koliko je važno da postanemo svesni značaja doniranja organa i ozbiljnosti oboljenja koje kao jedini lek imaju zamenu nefunkcionalnog i obolelog organa donorskim
Nedovoljno razumevanje moždane smrti ima negativan uticaj na odluku porodice za doniranje organa za transplantacije. Organi se uglavnom dobijaju od pacijenata kod kojih je utvrđena moždana smrt, što je prvi korak u procesu transplantacije.
Na koje sve izazove i sa kojim osećanjima vođeni nailaze braneći granicu između života i smrti govore prof dr Đorđe Ćulafić, gastroenterohepatolog UKCS, član tima za transplantaciju jetre i hirurg dr Miloš Bracanović, Urgentni Centar UKCS, član tima za transplantaciju jetre za emisiju “Da sam ja neko”
Upoznajte divnu devojčicu Saru i njene hrabre roditelje koji su prvi put proslavili Sarin rođendan u igraonici kada je napunila 7 godina.
Za Politiku su o neinformisanosti i nepoverenju građana na temu doniranja orgaan, kako i zašto smo dospeli na Evropsko dno po broju donora govore prof dr Đorđe Ćulafić, gastroenterohepatolog UKCS, član tima za transplantaciju jetre, prof dr Sanja Radojević-Škodrić, direktorka RFZO i Mladen Todić, predsednik udruženja “Zajedno za novi život”
Poslušajte tatu Gorana koji je svom sinu Maksimu donirao bubreg i tako ga spasao života na dijalizi, uključujući i njegove lekare koji svi zajedno ne kriju radost što Maksim sada hrabro korača stazama srećnog detinjstva.
Poslušajte tatu Gorana koji je svom sinu Maksimu donirao bubreg i tako ga spasao života na dijalizi, uključujući i njegove lekare koji svi zajedno ne kriju radost što Maksim sada hrabro korača stazama srećnog detinjstva.
Maloj Ružici iz Vrnjačke Banje je u septembru 2022 godine zbog tumora urađena transplantacija jetre u Bergamu. Ona se sada dobro oseća i već boravi sa svojim najmilijima u roditeljskoj kući.
Da li ima nade za ljude koji čekaju transplantaciju organa u Srbiji? Sa kojim sve ograničenjima u svakodnevnom životu se sreću pacijenti na listama čekanja za transplantaciju organa i kako izgleda njihov život iz dva različita ugla govore prof dr Đorđe Ćulafić, gastroenterohepatolog UKCS, član tima za transplantaciju jetre i Todić Mladen, pacijent sa presađenom jetrom, predsednik udruženja “Zajedno za novi život”
Hrabra porodica Dimitrijević na čelu sa petogodišnjim Konstantinom, našim Kokijem, govori o golgoti kroz koju je prolazila saznavši za strašnu dijagnozu za koju je jedini lek transplantacija jetre, koju je Koki imao sa nepune dve godine u Bergamu, Italija.